jump to search

Tan Sri Dato’ Seri (Dr.) Aseh bin Haji Che Mat

 

PSM, SPSK, SSAP, SPTJ, SPDK, DPCM, DSAP, DIMP, KMN, AMN

Independent Non-Executive Director (Chairman)

Nationality: Malaysian
Date of Appointment: 1 January 2017

Qualifications:

  • B.A (Hons) (Economics) from University of Malaya
  • Masters in Public Administration from University of Southern California, USA
  • Certificate in International Financial Administration (USA)
  • PhD (Honorary) (International Relation) from Lim Kok Wing University of Creative Technology, Cyberjaya
  • PhD (Honorary) (Management) from Infrastructure University Kuala Lumpur

Membership of Board Committee:

  • Nomination and Remuneration Committee (Chairman)

Present Directorship(s):

Listed Entity
  • Nil
Other Public Company
  • Nil

Experience:

  • Tan Sri Dato’ Seri Dr Aseh is active in community service with his roles as Trustee and Chairman of Football Association of Malaysia Vetting, Monitoring and Integrity Committee, Chairman of Yayasan Pesara Kerajaan and President of Tiara Golf & Country Club, Melaka. He has also been active in the Administrative and Diplomatic Service (ADS) and was its longest serving President. He was the Chairman of the University Council of Limkokwing University of Creative Technology from 2008 to 2017.  Tan Sri Dato’ Seri Dr Aseh was appointed as the Chairman of Social Security Organisation from August 2017 until 1 October 2018.
     
  • Tan Sri Dato’ Seri Dr Aseh joined the civil service at Ministry of Finance, Malaysia in March 1974 and subsequently held various positions as Assistant Secretary, Secretary and Principal Assistant Secretary of the Education Services Commission in Kuala Lumpur, Sarawak and Sabah.
  • From 1984, he served in the Ministry of Home Affairs, Malaysia in various positions including Principal Assistant Secretary of the Security and Police Affairs Division; Undersecretary of the Security and Preventive Division, and the Management Division; and Deputy Director General and Director General of the Department of Immigration, Malaysia.
  • In February 2001, Tan Sri Dato’ Seri Dr Aseh was appointed Secretary General of the Ministry of Home Affairs, Malaysia, a post he held until his retirement on 22 October 2007.
  • Post retirement from civil service, he held the position of Chairman of Pos Malaysia from July 2008 to 2011 and President of Putrajaya Corporation from August 2012 to July 2015. In September 2015, Tan Sri Dato’ Seri Dr Aseh was appointed non-executive Chairman of Fujitsu (Malaysia) Sdn Bhd.
max
large
medium
small
mobile